Pes 2013 incelemesi

Pes 2013‘te ön plana çıkan ilk özellik gol atmaya giderken kontrollü ve bireysel olmanızdır.
Sınırsız kontrol imkanı verilecek olan Pes 2013 son bahar aylarında piyasaya çıkacak olan PES 2013 hayranlarını büyüleyecek.

En üst düzeyde futbol yeteneklerine ve zerafetlerine sahip olan Christiano Ronaldo destekli bir oyun olan PES 2013 doğuşuna geri dönecek ve bireysel yeteneklerini ön plana çıkardığı oyuncuların top üzerindeki etkisini maksimum düzeye çıkartacak ve gerek şutlar gerek top üzerinde olan kontrolde bireysel olarak tam kontrol verecek. Hayranlarının ve futbol severler arasında yapılan anketler ile hazırlanan PES 2013‘te oyuncuların koşu şeklinden top üzerinde bulunan yetenekleri ve şut çekme şekline kadar tüm özellikleri bire bir tasarlanarak oyuna uyumlanmış olarak hayranlarına aktarılması planlanıyor.

PES 2013′ün yeni özellikleri 3 kriterle bağdaştırılmıştır. Bunlar oyun üzerinde tam kontrol, oyuncunun kimliği ve aktiflik alanıdır.

PES Tam Kontrol (PES FC): Futbol oyunları arasında hiç bir oyunda bu şekilde kontrol olanağı sunulmamıştır.

Mutlak Kontrol Özgürlüğü : PES 2013′te yer alan top üzerindeki mutlak özgürlük sunularak daha da geliştirilmiş.

Dinamik Topla Buluşma Anları : Topla buluşmadan sonra kullanılabilecek yeni alternatiflerde sunulmuş. İsterseniz topu durdurabiliyorsunuz, isterseniz topu havaya kaldırıp rakip oyuncuyu geçerek koşabiliyor veya daha bir çok artislik hareket yapabiliyorsunuz. En önemli anlardan biri olan topla buluşma anında R2 tuşu ile topu durdurabilecek, gelen pası yavaşlatarak ilerleyebilecek veya topun hızından faydalanarak karşınızdaki rakip savunma oyuncusunu geçebiliyorsunuz.

Manual Şut ve Pas : PES serisinde bir ilk daha olan şut ve pasların hızını istediğiniz gibi ayarlayarak şutun veya pasın yüksekliğini ve gücünü kontrol edebileceksiniz. Sahanın bir ucundan diğer ucuna gidecek kadar yerden uzun pas atabilecek ve şutu atarken topun tam hedefini ayarlayabileceksiniz. Özellikleri kullanabilmek için ustalaşmak gerekse de açık alanda istediğiniz gibi pas atabileceksiniz.

Top Sürme : Oyunda top süren oyuncu gerçeğe uygun olması açısından oldukça yavaşlatıldı ancak topu süren oyuncunun hareketlerini R2 tuşuna basarak ayarlayabilecek ve artislik hareketler katabileceksiniz. Yeni sistem de sağından topu atarak oyuncunun solundan geçerek tekrar topu alabilecek ve topu rakip takım oyuncusunun bacaklarının arasından geçirebilecekler.
Manual Verkaç : Verkaç pasları sayesinde verkaç yaptığınız oyuncuyu istediğiniz yönde hareket ettirirken değişik taktikler deneyerek değişik hareketler yapabileceksiniz.

Tepkili Savunma : Top sürme sisteminin yenilenmesi ile hücum olanaklarıda arttırılmış. Dengelenmiş savunma sistemi ile hücum karşılanırken R2 ve X düğmeleri sayesinde savunmayı güçlendirerek hücum yavaşlatılabilecek. Topa sahip olmak için ise zamanlamayı iyi ayarladıktan sonra X tuşuna hızlıca 2 kere basarak gerçekleştirebilecekler. En yeni özelliklerden biri uzun defans oyuncuları boy avantajını kullanarak hava hücumlarında üstünlük sağlayabilecekler.

Kaleci : Kalecilerin kontrolleride diğer oyuncuların kontrollerine orantılanmış ve daha fazla kontrol olanağı sağlanmış. Bu kontrollerin en büyük özelliği topu ileri doğru atarken güç göstergesi sayesinde daha iyi ataklar başlatabilecekler.

Oyuncu Kimliği : Oyuncuların bireysel olarak beceri ve hareketleri üzerinde yoğunlaşma sağlanmasına yardımcı oluyor.

Oyuncu Bireyselliği : PES 2013‘te diğer oyunlara göre oyuncular gerçeğe çok yakın tasarlanarak son derece iyi bir görsellik sunulmuş. Hareketleri ise gerçeği ile bire bir olan oyuncuları oyun içerisinde olan hareketleri ile tanıyabileceksiniz. Tanınmalarındaki en büyük özellik ise şut anında ve golden sonraki sevinme şekilleri olacak.
Kaleci Bireyselliği : Geliştirilen futbolculara denge sağlama amaçlı kalecilerinde beceri ve özellikleri geliştirilmiş. Animasyon ve oyun şekilleri ile yeni bir kimliğe kavuşacak olan kalecilere eklenen en belirgin özellik ise farklı şekilde kurtarışları ve hareketleri ile tanınacaklar. Kalecilerin normal hayattaki başarılarına göre oyundaki kalecilerin başarı seviyeleride düşünülmüş ve iyi bir kaleci atak esnasında hücum oyuncusunun açısını ve gol yapma şansını azaltma amaçlı kalesini terk edip açısını kapatabilecek.

Denge : PEs 2013 geliştirme ekibi PES fanlarının görüşleri doğrultusunda gereksiz etkenleri ortadan kaldırarak ProAktif YZ sistemini devreye soktu.

ProAktif YZ : Oyuncuların gerçekçiliği ve kontrol özgürlüğünün birleşimi olan bu özellik futbolcuların saha içerisinde boş alanları bularak oraya kaçmalarına olanak sunuyor.

Taktiksel Kesinlik : Defans ve defansın önündeki hattıda özelleştirilerek geliştirilmiş. Takımlar atak veya savunma esnasında daha organize hareket ederken savunma geçilmesi daha zor hale getirilmiş. Top kaybeden takıma karşı daha hızlı atak yapabilecek ve organize olabilecekler.

Geliştirilen Kaleciler : Fanların PES 2013 te en önemli istekleri kalecilerin geliştirilmesiydi. Kalecileri geliştirmek için yapay zekanın ciddi anlamda iyileştirilmesi için gerçek kalecilerden yardım alınarak tehlikeli ataklarda topu tutmak veya durdurmak yerine topu saha dışına yollama özelliği eklendi.

PES 2013 aynı zamanda MyPES uygulaması ile facebook üzerinden bağlantı sağlayarak iletişimi son seviyeye taşırken aynı zamanda oyundaki ses efektleri ve takımların hücuma çıkarken taraftarlar arasında yükselen adrenalin ve taraftarların heyecanını daha iyi yansıtarak gerçeğinden farksız olarak kendilerini maçta hissettirecek.

Mutlak kontrol ve özgürlük ilkelerinin ön planda olduğu PES 2013′te oynanma seviyesinin son noktada olacağını söyleyen Avrupa PES lideri Jon Murphy bir kaç söz ile PES 2013′ü şu şekilde açıkladı :

Futbol oyuncuların bireysel becerileri ile mucizelere yol açtığı bir spor dalıdır. Yeni çıkacak olan PES 2013 tam anlamı ile bunu oyunculara verebilecek. İleriki aylarda çıkacak olan PES 2013′te size yapabileceklerinizi görmeniz için can atıyoruz. Dedi.

PES 2013 Oyun İçerisinden Görüntüler :

 

PES 2013 Tanıtım Videosu: